ÇORLU ve ÇATALCA BÖLGELERİ

03 Mart 2018 / ÇALIŞMA BÖLGELERİMİZ içinde yayınlandı
ÇORLU ve ÇATALCA BÖLGELERİ

Çorlu

İstanbul’un Avrupa yakasını değerlendirmeye almazsak; bağlı olduğu il olan Tekirdağ’ın neredeyse iki katı büyüklüğe sahip Çorlu; Trakya’nın en büyük yerleşimi olduğu kadar, Türkiye’nin de en büyük beş ilçesi arasında yer almaktadır.

Hızlı kentleşme, yoğun sanayi ve dışarıdan göçün olumlu-olumsuz tüm etkilerinin bir arada izlenebildiği Çorlu, bu haliye yüzünün bir tarafına makyaj yaparken diğer tarafının makyajı akan erken ergen bir genç kızı andırır. İyi ve kötü, güzel ve çirkin, modern ve metruk tüm zıtlıkları bir arada barındıran ilçe sürdürülebilir bir kent vizyonunu içselleştiremezse, il olma hayallerinin ötesine geçebilecek midir ? Orası şüphe götürür…

Çorlu Hakkında Genel Bilgiler…

Tekirdağ’ın 37 km. kuzeydoğusunda yer alan Çorlu, doğusundan İstanbul’un Silivri ilçesiyle, kuzeyden Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Saray ilçeleriyle, güneyden yine Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesi ile çevrilidir., İlçenin güneybatısında Tekirdağ merkez ilçe, batısında Muratlı ilçesi ve nihayetinde kuzeybatı yönünde Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi yer almaktadır. Ayrıca Çorlu’nun güneyinde, Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi kıyılarının arasına konumlanmış Marmara Denizi’ne kısa bir kıyı bandı da bulunmaktadır.

Çorlu topraklarının büyük bölümü Ergene havzasının doğusunu oluşturan ve Yıldız Dağları’nın denize doğru yumuşayan peneplen tepelerince bölünmüş alüvyal ovalardır. Deniz seviyesinden 183 mt yükseklikte kurulu ilçenin toprak büyüklüğü 949 km2’dir.

Karadeniz’e ve Marmara Denizi’ne yakın, ikisi arasında bir geçiş bölgesinde kurulu olması iklim karakterini belirler. Kışlar sert Karadeniz ikliminin karakteristik özelliklerini gösterir. Kuvvetli poyraz rüzgarlarına açık, soğuk ve sert bir kış hüküm sürer. Yazları ise Marmara üzerinden gelen lodoslar ile kuru ve sıcak bir hava bölgeye hakimdir.

ÇATALCA 

Nüfusu

Genel nüfus sayımına göre Çatalca nufusu 81.589’dur. Nüfus artışı %0,66 düzeyindedir. Okur-yazar oranıysa %99’dur. 

Ekonomisi

İlçe ekonomisi hayvancılık, tarım ve sanayiye dayalıdır. Sanayi bitkisi olan ayçiçeği, tarım sahalarında en fazla ekilen ürünlerdendir. Bunların dışında arpa, kavun, karpuz ve çeşitli sebzeler diğer ürünler arasındadır.

Çatalca ilçesinde önemli ölçüde hayvansal gıda üretilir. Tereyağı, peynir ve yoğurt bunların başlıcalarıdır. Çatalca ilçesindeki taş ocaklarından önemli ölçüde grafit çıkarılmaktadır.

Kent, birçok sanayi kuruluşuna sahiptir. Bunların başlıcaları olan Harput Tekstil, Dünya Tekstil, Uki Konfeksiyon, Akdaş Tekstil ve çeşitli gümrüklü depolama alanları Çatalca’nın önde gelen işletmeleri arasında yer alır. Trakya Serbest Bölgesi Çatalca’da yer almaktadır. Ayrıca Çatalca’da 60 megawatt gücünde 20 adet rüzgar türbinli elektrik santrali de bulunmaktadır.

Çatalca Ulaşım

İstanbul’a 59 km. olan Çatalca’ya E-5 ve TEM üzerinden kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi İstanbul Yenibosna’dan halk otobüsleriyle de gelebilirsiniz.

Deniz yoluyla gelmek isterseniz Eminönü-Büyükçekmece deniz otobüsü ile Büyükçekmece’ye kadar gelip, oradan da 17 km yol alarak Çatalca’ya ulaşabilirsiniz.

YUKARI