GEBZE ve 3. KÖPRÜ ARASINDAKİ YHT İÇİN ÇED KARARI

15 Temmuz 2018 / BİLGİ MERKEZİ içinde yayınlandı
GEBZE ve 3. KÖPRÜ ARASINDAKİ YHT İÇİN ÇED KARARI

Gebze ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü YHT ile bağlaması planlanan projeyle ilgili ÇED karar yayımlandı.

Demir İpek Yolu olarak da adlandırılan Pekin’den Londra’ya uzanması hedeflenen Avrasya Geçiş Güzergahı pozisyonunda olacak Gebze ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü birbirine bağlayacak proje için ÇED kararı çıktı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü demiryolu hattına bağlayacak olan güzergah belirlenirken, 56 kilometrelik güzergahın ÇED raporunun açıklandığı da aktarıldı. Projenin maliyetinin ise 4 milyar 853 milyon 700 bin TL olarak belirlendiği kaydedildi.

Söz konusu Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) hattı projesi Tuzla ilçesi sınırları içerisinden bağlanarak 3. havaalanına doğrudan ulaşımı sağlaması hedeflenen, ‘Gebze-Sabiha Gökçen-YSS Köprüsü YHT Hattı Demiryolu Projesi’nin ÇED raporunun yayımlanmasıyla yeni bir süreç başladı. Projenin ÇED raporu 30 gün boyunca askı sürecinde olacak. Askıdan inişiyle proje hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılacağı aktarıldı. Pendik ve Sabiha Gökçen’de yapılacak iki istasyonla şehir içi ulaşımın rahatlatılması planlanan proje 56 km uzunluğa sahip olacak. Ayrıca projenin 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması hedeflenirken, maliyetinin ise 4 milyar 853 milyon 700 bin TL olacağı belirtildi. 

Projenin açıklanan ÇED raporuna göre, toplamda 38 bin 955 metreyi bulan uzunluğa, 16 tünel ve uzunluğu 631 metre olan 5 viyadüke sahip olacak. 

Pendik’te ve Sabiha Gökçen’de olmak üzere iki istasyon noktası kurulacak olan projeyle hem yolcu hem de yük taşınması amaçlanıyor. Projede, gidiş - geliş olmak üzere 2 farklı hat yer alacağı için elektrikli trenlerin de hizmet verebileceği şekilde tasarlanırken, bu hatların arasındaki mesafe 4.5 metre, platform genişliği de 14.5 metre olarak dizayn edildi. 

 

YUKARI