KÖRFEZ BÖLGESİ

14 Temmuz 2018 / ÇALIŞMA BÖLGELERİMİZ içinde yayınlandı
KÖRFEZ BÖLGESİ

Yatırımcı Körfez’e Yöneldi

Sahillerine turizm teşviki verilen ve ilk Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulacak olan Kandıra ile lojistik üs ilan edilen Köseköy’de arsalar yatırımcılar tarafından parsellendi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci pekçok lojistik şirketinin Köseköy’de arsa aldığını söyledi.

Kocaeli Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Hamzaoğlu da, yatırımcıların 2-3 yıldır Kandıra’da arsa topladıklarını açıkladı.

İhalesi 7 Ekim’de yapılacak Körfez Geçiş köprüsü de arsa yatırımcıları için potansiyel oluşturdu. Köprüye ilişkin haberler ilk etapta Yalova’ya bağlı Altınova’yı etkiledi. Bir dönüm arsanın 150 bin YTL’den aşağı bir fiyata alınamadığı Altınova’da fiyatlarda son 2 yılda yüzde 400 artış gösterdi.

Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEMDER) Başkanı Nejat Bayhan,  Topçular ile Hereke arasındaki asmalı köprünün gündeme gelmesiyle bölgede 2003’den bu yana gayrimenkullerin el değiştirdiğini söyledi. Bayhan, “Topçular’ın karşısında bulunan Altınova bölgesinde 2003 yılında metrekare fiyatı 2-3 YTL iken, şimdi 150-200 YTL oldu” dedi.

Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, Kocaeli’ne bağlı Gebze’nin de köprü projesiyle birlikte öne çıktığını vurguladı. Cücük “Proje Körfez otoyol ile geçişi kapsayan Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir otoyolunu kapsıyor. Bu otoyol projesi önümüzdeki yıllarda tamamlandığında Gebze, gerek turizm gerek sanayi gerekse konut alanında canlanacak” dedi.

Nejat Bayhan’a göre, Kocaeli ticari, sanayi ağırlıklı gayirmenkul yatırımcılarının birinci tercihi olacak, yeni kurulacak OSB’lere yapılacak yatırım ise 5 yılda bire 10 kazandıracak.

395 Denize 13.500 metre kıyısı ve çok eski tarihe sahip olan ilçemiz tarih içerisinde; brunga, Grünge, brunca, Satryas gibi isimleri taşıdıktan sonra 1420 yıllarında Türklerin eline geçmesiyle, yarım kalmış konut yerlerinde oluşmasından dolayı Yarımca ismini almıştır. 27.05.1964 yılında belediye teşkilatının kurulmasıyla çalışmalarına başlamış ve son olarak da 1988 yılında Körfez ismini alarak ilçe olmuştur. Kocaeli'nin batı sahilinde İzmit’e 15 km uzaklıktadır. İlçeden TEM otoyolu, D–100 karayolu Demiryolu ve Denizyolu ulaşımı bulunmaktadır. Körfez ilçesi; İlçe merkezi, Hereke bucağı, Kirazlıyalı Beldesi ve 16 köyden teşekkül etmiştir. Körfez nüfusu ilçesinin 2013 yılına göre 142.884 kişidir. Yüzölçümü 398 km2 dir.

YUKARI