TUZLA BÖLGESİ

14 Temmuz 2018 / ÇALIŞMA BÖLGELERİMİZ içinde yayınlandı
TUZLA BÖLGESİ

Tuzla ve Çevresi

İstanbul’un en güneyinde yer alan Tuzla ilçesi 201 km2 yüzölçümüne sahip olmasına rağmen nüfus açısından oldukça kalabalık değildir. Oldukça büyük bir tersanesi olan ilçe Pendik ile Marmara Denizi arasında kalır. İlçenin rakımı ortalama 25 metredir. Tuzla Burnu ile ünlüdür. Tuzla’da Marmara Bölgesi iklimi görülür.  Bir yerden bir yere ulaşım Tuzla’ da deniz yolu ve kara yolu sağlanmaktadır. Ayrıca otobüs ile çeşitli semtlere ulaşım mümkündür. İlçenin doğusunda Kocaeli’nin Çayırova ilçesi vardır. Yaklaşık olarak 10 km kıyı şeridine sahip olan Tuzla arazi olarak engebelidir. İlçe 2015 kasım seçimleri itibari ile AK Parti tarafından yönetilmektedir. Kadıköy ve Bostancı’ya İETT bulunan Tuzlaartık tersane nedeniyle deniz yoluyla ulaşımı kullanmamaktadır. Yapılan Marmaray çalışmasının uzantısının Tuzla’ya kadar gitmesi dolayısı ile demiryoluyla ulaşım da 2018’e kadar kapalıdır.

Tuzla Nüfusu

İlçenin kökeninin nereye ait olduğuyla ilgili hala çelişikler mevcut olmasına rağmen Frigyalıların MÖ 1200 yıllarında buralardan geçtiği söylenir. Bu yüzden kökeninin Frig kavmine ait olduğu düşüncesi vardır. Osmanlı döneminde Tuzla’nın bir köy olarak geçtiği bilinmektedir. Yapılan nüfus sayımlarında Tuzla Nüfusu 200 yılında 123.225 2007 yılında 165.239’dur. Son nüfus sayımı 2015 yılında yapılmış ve 234.372 çıkmıştır. 1936 yılına kadar ayrı bir ilçe olamayan Tuzla 1951 yılında Kartal’a bağlanmış ve 1987 yılında Pendik’e bağlanmıştır. Kendi başına ilçe olma tarihi kesin olarak 1992 yılını bulmuştur.

Tuzla Tarihi Yerleri

Kalekapı çevresi, Tuzla tarihi yerleri denilince akla gelen ilk duraktır. MÖ 6000 yılına dayanan tarihi olan Kalekapı yerleşkesi neolitik döneme aittir. Bu yerleşke Tuzla’da bilinen en eski yerleşkedir. Şu anda üzerinde Tuzla İlkokulu bulunmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bulgularla neolitik dönem aydınlanmasının büyük çoğunluğu sağlanmıştır. 2. durağımız ise Bizanslılar dönemine ait Narteks ve Naos’a açılan kapıdır. Bizans inancının temsilcisi olan bu kiliseler oldukça hasar görmüş ve sadece çok az bölümü korunabilmiştir. Diğer bir tarihi eser olarak, Tuzla’nın Türkler tarafından ele geçirildikten sonra yapılmış olan Su Sarnıcı söylenebilir. Ayrıca Bizans dönemine ait HageosDemetrios su kuyusu da mevcuttur.

YUKARI